Cinsel Tiksinti Bozukluğu

Cinsel tiksinti bozukluğu, cinsel eş ile genital cinsel bir ilişki kurmaktan tiksinti duyma ve bundan etkin biçimde kaçınmadır. Bu kişilerarasında belirgin sıkıntı ve ilişkilerinde zorluklara neden olmaktadır. Bazı bireyler öpme ve dokunma da dahil tüm cinsel uyarılara karşı yaygın bir iğrenme yaşarlar. Bu bozuklukta kişi tiksinti durumu ile karşılaştığında tepkisinin yoğunluğuna bağlı olarak anksiyete, korku, iğrenme hatta bazı durumlarda panik atak yaşayabilmektedir.

Tanıda dikkat edilmesi gereken noktaların başında azalmış cinsel istek bozukluğu gelmektedir. Cinsel isteği olmayan kadınların, genellikle bunu eşlerine söylemekten kaçındığı, eşlerinin anlayışla karşılamayacağını düşündükleri ve ilişkilerinin zarar görmemesi için çeşitli nedenler öne sürerek ilişkiden kaçındıkları gözlenmektedir. Bu durumda sorunun ayrıntısı ile irdelenmesi gerekmektedir. Çünkü bunun tiksinti bozukluğu değil cinsel istek azlığı olduğu ortaya çıkabilir.

Bu kaçınmalar, daha önceden cinsel fobiler, panik bozukluk, posttravmatik stres bozukluğu yaşamış kişilerde de görülmektedir. Bu hastalıklar ile karıştırılmaması içinde tedavi açısından öykü ve irdeleme oldukça önemlidir. Bu rahatsızlığın terapisi oldukça güçtür ve bir çok zorluk içermektedir.

Bu rahatsızlık konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, gerçek durumun anlaşılması için lütfen profesyonel bir destek alınız.