Erken Boşalma (Prematür Ejaqulasyon)

Erken boşalma, sürekli ya da tekrarlayıcı bir şekilde çok az bir cinsel uyarılma ile kişinin istemesinden önce orgazmın ve ejaqulasyonun (boşalmanın) olmasıdır. Burada eş ya da durumun yeni olması, cinsel etkinliğin sıklığı ve uyarılma evresini etkileyen etmenlerde göz önüne alınmalıdır. Bu rahatsızlık daha çok genç erkeklerde görülür ve bazı erkekler cinsel deneyimle ve yaşla orgazmı geciktirmeyi öğrenirler. Ancak buna engel olamayan kişiler de, erken boşalma, cinsel birleşmeyi engeller hale gelmediği sürece tedavi için başvuruda bulunmazlar.

Erken boşalmanın nedenleri arasında; egemen kadınsı bir yönelim, sadistik bir eğilim, üretral erotizm, anksiyete, genç yaşlarda kontrolsüz boşalma eğilimi, düzenli cinsel yaşamın olmaması, hiç masturbasyon yapmama ya da seyrek aralıklarla yapma yani hiç boşalma kontrolüne sahip olunmamış olması gibi sebepler gösterilebilir.

Erken boşalmada temel özellik, boşalma refleksinin hızlılığı değil, refleks üzerinde denetimli kontrol olmamasıdır. Bu vakaların cinsel yeterlilikleri hakkında kaygıları çiftlerin cinsel yaşamını ve evlilik hayatını olumsuz etkileyebilir. Erkek yoğun hazdan kaçınma çabasına girebilir, kadın ise bunu reddedilme olarak algılayarak hayal kırıklığı yaşayabilir. Buna çözüm aramayan eşlerde de bu kısır döngü en büyük tehlikeyi arz etmektedir. Erkekte de bu durumlar anksiyete ve utanç duygularını tetikler.

Birey, tedavi ile birlikte, orgazm öncesi duyumları tekrar tekrar yaşatarak uzatmasıyla erken boşalmak üzere olduğunu uygun zamanda fark etmeyi öğrendiğinde de boşalmayı erteleyebilecektir. Boşalma denetiminin öğrenilmesi için düzenli bir cinsel ilişki gerekmektedir. Diğer cinsel işlev bozukluklarının olup olmadığı tedavi açısından önem taşımaktadır. Tedavi sırasında çiftin veya hastanın bozukluğun ve tedavinin hedefini anlamlandırması çok önemlidir. Cinsel bilgilerdeki yanlışlar düzeltilir, cinsel inanış ve tutumlarla ilgili veya cinsel işlevin fizyolojisi ile ilgili doğru bilgiler verilir.

Sizde bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız lütfen profesyonel bir yardım alınız.