Aile Terapisine Gitmek İstemeyen Eşi Nasıl İkna Ederiz?

Bazı bireyler, toplumsal koşullanmalar nedeni ile veya kişilikleri nedeni ile sorunları için yardım etmekten kaçınırlar. Bu nedenle de terapiye gelmek isteyen çiftlerden birisine karşı diğer taraf tepki gösterebilir.

Çoğunlukla yapılan hata; danışmanlık alma çözümünü (bu konuda yapılan öneriyi), bir tartışma anında veya kavgada, eşlerin birbirlerine karşı en olumsuz hislerde olduğu anda ve ortam henüz sakinleşmemişken sunmaktır. Kavga sırasında söylenen bu çözüm, karşı taraf açısından bir eleştiri veya hasta kişi olarak damgalandığını düşünmesine yol açabilir ve tepkisini gösterebilir. Bu nedenle terapiler, gerekli olduğu halde hiç başlayamamaktadır.

Fakat tüm çabalarınıza rağmen, eşiniz terapiye gitmeyi reddediyorsa kendiniz de bunun için bir adım atabilirsiniz. Tabi ki tek başına bu problemleri çözmek oldukça zordur. Ancak yaşadığınız sorunlarda, evlilik ve aile terapisti ile görüşerek kendi rolünüzü görebilir, çatışmaları çözmede veya eşinize nasıl yaklaşacağınız konusunda yardım alabilirsiniz. Hatta eşinizi terapiye nasıl ikna edebileceğiniz konusunda da terapistinizden bilgi isteyebilir ve yönlendirmeleriyle bunu başarabilirsiniz. Bazen eşlerden birisi yardım almaya başladıktan sonra, kendisi ile birlikte ilişkide de bir gelişme sağladığında, diğer eş bu sürece inanmaya ve güven duymaya başlayarak kendisi de kabul edebilmektedir.

Terapiye gitmek isteyen eşlerden birisi, diğer eşi zorlamamalı, kendi isteği ile olmasını beklemelidir. İlişkinin sağlığı için zaten diğer eşin, terapiye giden eşte olan değişimi gördüğünde katılma isteğinin artması olasıdır. Ve yukarıda bahsedildiği gibi bu konu hakkında konuşmak için doğru zaman beklenmelidir.