Anne - Baba Olmaya Hazırlık

Anne ya da baba olmak duygusu kişinin bu hayatta yaşayabileceği en yoğun duygudur. Ancak bu durum yeni doğan bebeğe ve onun dünyaya gelmesini sağlayan eşe karşı da bir o kadar sorumlulukları da beraberinde getirir. Sorumluluğu alınmadan kabul edilen annelik ya da babalık sıfatı evlilik kurumuna ilerleyen zamanlarda çok ciddi zararlar verebileceği gibi dünyaya gelen bebeğin kişilik yapısının oluşumuna da geri dönüşümsüz ağır hasarlar yaratabilir.

Çiftler bebek yapmadan önce;

  • ­ İlk olarak bireysel olarak bu istekte olmaları evliliklerinin buna hazır ve uygun bir şekilde, uyum içinde yürüyor olması,
  • ­ Ekonomik olarak bebeğin gereken ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçte olunması,
  • ­ Anne ve babanın bebek yapma kararını ruhsal açıdan sağlıklı bir durumda iken vermeleri,
  • ­ Eşlerin sağlıklı, keyifli ve doyurucu bir ilişki içerisinde olmaları
  • ­ Psikolojik olarak kendilerini bu yeni olaya karşı hazırlamaları

konularının kendilerinde olduğuna karar vermelidirler. Bunlar anne baba olmaya hazırlık döneminin en önemli kurallarıdır.

Bebek saygı, sevgi ve huzurun hakim olduğu uyumlu bir evlilik kurumu içinde, duygusal açıdan buna hazır sevgi ve sorumluluklarını çocuklarından esirgemeyecek bireyler tarafından dünyaya getirilmelidir. Bebek hiçbir zaman her ne nedenle olursa olsun yolunda olmayan bir evliliğin kurtarıcısı değildir. Çünkü bebek çiftlerin hayatına düşündüklerinden daha çok sorumluluk getirir.

Anne ve baba olmaya hazırlanan kişi, tüm yaşamı boyunca bu sıfatı ve sorumluluğu taşıyacağını her ne gerekçe olursa olsun bebeği ve çocuğu için gereken fedakârlıklarda yaşam boyunca bulunacağını göze almalıdır. Uyumlu ve huzurlu bir evliliğin dünyaya verebileceği en güzel ve anlamlı armağanı yeni bir birey olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.

Bu konuda yaşadığınız herhangi bir sıkıntınız var ise, çiftler olarak sizlerin ve ilerde doğacak olan bebeğinizin ruh sağlığı için profesyonel yardım alınız.