Evlilikte Kısırlık

Bireyler evlenirken; evliliğin çocuk dünyaya getirmekten ibaret olmadığını, temel amacının bireylerin birlikte uyumlu ve huzurlu bir ortamda, saygı ve sevgi çerçevesinde yaşamlarına devam etme kararı olduğunu kabul etmelidir. Yolunda giden bir evlilikte kişilerin anne ya da baba olma istekleri son derece haklıdır. Ancak kişilerin anne ya da baba olma istekleri ile ilgili olumlu – olumsuz olarak vermiş oldukları bir karar var ise, bunu evlilik öncesinde karşısındaki bireyle mutlaka paylaşmalı ve kendince gerekçelerini ifade etmelidir.

Bunun dışında anne ya da baba olmalarına engel herhangi bir problemlerinin var olduğunu bilmeleri halinde de bunu evlilik öncesinde mutlaka karşısındaki bireye ifade etmesi gerekmektedir. En sık karşılaşılan durumlardan birisi de evlendikten sonra kişilerin anne ya da baba olabilme imkanlarının olmadığını öğrenmeleri durumudur. Bu problemin çözümü için çiftin birlikte ve özveri ile çaba sarf etmesi beklenen davranış ölçüsüdür. Kişilerin birbirini suçlaması, aşağılaması, bunu bir eksiklik olarak ifade edip evlilik içindeki güç dengelerini değiştirmeye çalışması gibi davranışların evlilik kurumuna ağır ve onarılması zor hasar vereceği unutulmamalıdır.

İyi ve kötü günde birlikte olunması vaadiyle başlanan evlilik yolunda, çiftin önüne çıkan problemlerin çözümü için birlikte hareket etmesi gereklidir. Tıbbi yönden gereken her türlü yardım ve desteğin alınmasına rağmen, bütün bu çabalar sonucunda da olumsuz durumla karşı karşıya kalınıyor ise mevcut durumun kabul edilmesi evliliğin uyumlu bir şekilde devamını sağlamak için gerekli olandır.

Hiçbir tıbbi gerekçe bulunamayan durumlar da psikiyatrik ve psikolojik hastalıkların da kısırlığa neden olan alt yapıları oluşturabileceği gerçeği de gözden kaçırılmamalıdır.

Sizinde bu konuda ailenizde yaşadığınız herhangi bir sıkıntınız var ise, lütfen profesyonel bir destek alınız.