Yeni Evlilerde İlişki Problemleri

Evlilik, kişinin yaşamında aldığı en önemli kararlardan biridir. Kişi, evlendiği birey ile anne babasıyla geçirdiği zamanın yaklaşık 2 katı kadar bir süreyi birlikte geçirmeyi evlenmeden önce göze almalıdır. Geçici hevesler ile değişken duygulara kapılarak yeterince iyi tanımadığı bir birey ile kişinin yapacağı evlilik, kısa süre içinde problemler doğuracaktır.

Yeni evlenen kişinin birbirleriyle yaşadıkları uyum sorunlarının nedenleri;

  • ­ Mantık evliliği adı altında duygusal tarafı eksik bir ilişkinin evlilik ile sonuçlandırılması,
  • ­ Hızlı ve yoğun duygu karmaşası içindeyken yaşamın gerçeklerinden ve sorumluluklarından uzak yapılan evlilikler,
  • ­ Bitmiş ancak duygusal açıdan yaraları tam onarılmamış bir ilişkiden, yeni bir ilişki ile acısını dindirmek amacıyla ya da eski sevgiliye tepki ve öfke olarak uygun olmayan herhangi biri ile yapılan evlilikler olarak kısa ve öz olarak sayılabilir.

Ayrıca yeni evlilerdeki en sık ilişki problemlerini bir başka nedeni de, kişilerin daha önce yaşadıkları ailelerinin bu yeni kurulmuş aile üzerindeki güç ve çıkar çatışmalarıdır. Anne ve babalar, çocuklarının evlenmesiyle birlikte onları kaybetme korkusuna kapılıp yeni kurulan aile üzerinde farklı metotlar ile müdahale ederek aile yönetimine karışmaya çalışırlar. Bu tarz problemler de en sık kullanılan yöntem; karşı tarafın (gelinin ya da damadın) kendine yeterince iyi davranmadığı, saygı göstermediği gibi gerekçelerle çocuğu sıfatında olan bireye “ya ben ya o” gibi dayatıcı ve zorlayıcı tehditlerde bulunmasıdır. Ayrıca yeni kurulan ailenin ekonomik özgürlük gibi muhtemel zayıf tarafları da büyükler tarafından kendi isteklerinin ve kurallarının uygulanması için tehdit unsuru olarak kullanılabilir.

Evliliğin ilk birkaç yılında mutlu ve uyumlu olunabilmesinin yolu, kişinin duygusal olarak saygı ve sevgi bağı ile bağlandığı yaşama bakış ve yaşam tarzı olarak kendine yakın dünya görüşüne sahip olduğu bir birey ile evlenmesidir. Kişinin onu yeterince iyi tanıdıktan sonra evlenmesi ile ve evlenen bireylerin her iki tarafının anne ve babasına eşit mesafede ve birlikte hareket etmesi ile mümkündür. Dışarıdan gelecek muhtemel güç savaşlarına karşı duygusal açıdan birbirlerine olan bağlılıkları ve ekonomik olarak özgürlükleri kritik önem taşır. Ayrıca evliliğin hemen başında çocuk yapmakta doğru bir davranış değildir. Öncelikle aynı evde yaşamaya alışarak, aile yapılarını sağlamlaştırarak ve diğer aileler tarafından kabul görülerek, kendilerini buna hazır hissetmeleri gerekmektedir. Bundan sonrası her iki taraf içinde daha sağlıklı ilerleyecektir.

Eğer bu konu ile ilgili sizde sıkıntı yaşadığınızı düşünüyorsanız, lütfen profesyonel bir destek alınız.