Yetişkin Çocuk Ve Aile İlişkisi

Bireyin kaç yaşında olursa olsun, kendi ailesi ile duygusal ve sözel iletişimi aile bireyleri sağ olduğu müddetçe devam etmektedir. Bireyin yaşına uygun iletişim şeklini seçmesi hem kendisini hem de ailesini iç huzuru açısından önemlidir. Yetişkin bir birey, halen ergen bir birey ya da ergen öncesi bir çocuk gibi yaşamıyla ilgili birçok noktayı ailesine danışarak ve onay alarak yürütemez. Aynı şekilde aile de evladının büyüdüğünü, artık yaşamıyla ilgili birçok önemli kararı kendisinin alabileceğini kabul etmelidir.

Kişinin büyümüş ve hatta evlenmiş olmasına rağmen yaşamını sürekli müdahale etmeye çalışan ebeveynlerinin varlığı, kaçınılmaz olarak kişiler arası krize neden olacaktır. Ya da bu durumun tam tersi olarak birey ile ailenin duygusal ve sözel iletişimin uzak ve soğuk olması da bireyin dünya üzerinde yalnızlık hissine çevreyi tehditkar görmesine ve güvensizlik duyguları yaşamasına neden olabilecektir.

Yetişkin bir birey ile aile ilişkilerini tek bir metafor ile tanımlamak istersek; ailesinin uzakta da olsa gerektiği zaman gidip altına sığınabileceği bir şemsiye gibi var olduğunu bilmesi kişiye güven verir. Ancak sürekli üzerinde gezen koruyucu bir bulut gibi üzerinde durması kişiyi gün ışığından mahrum bırakacaktır.

Sizin veya ailenizin bu konuda bir sıkıntısı var ise lütfen bir profesyonel destek alınız.