Stres ve Stres Yönetimi

stressÇağdaş yaşamda birçok etkenin neden olduğu yoğun stres, bireylerin işlevselliğini bozmakta ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Stres yönetiminde; kişinin kendisine, olaylara ve geleceğe bakış açısı önemli olmaktadır. Olumsuz düşünceler, değerlendirmeler ve atıflar aynı zamanda olumsuz duygulara ve uyum bozucu davranışlara yol açar.

Yazının Devamı

Patalojik Kıskançlık

kiskanclikDuygusal ilişkilerde her iki kişiyi de yorar ve ilişki katlanılmaz bir hal alabilir. Şiddet en büyük risktir. Çoğu evlilik bu yüzden boşanma ile sonuçlanır. Tarih kadar eski ve tüm insanların yaşamlarının bir ya da birkaç evresinde deneyimledikleri kıskançlık evrensel bir duygudur.

Yazının Devamı

Laboratuvarda Neler Var?


psikoloji-laboratuvarı
Projektif Testler, Gelişim Değerlendirmeleri, Kişilik Testleri Ve Envanterleri, Nöropsikolojik Değerlendirme İçin Test Ve Bataryalar, Zeka Testleri

İnceleyin

Akran Zorbalığı!

akran-zorbaligiAkran zorbalığı, birtakım öğrencilerin, kendilerinden daha güçsüz gördükleri öğrencileri, sürekli ve kasıtlı şekilde taciz etmesiyle sürüp giden ve taciz edilenin/kurbanın kendisini koruyamayacak halde olduğu bir saldırganlık türü şeklinde tanımlanabilir.

Saldırganlık türlerinden biri olan zorbalık ise, eğitim sistemi içinde ve okullarda akran zorbalığı biçiminde karşımıza çıkmaktadır.

Yazının Devamı

Alkolün Psikiyatrik İlaçlara Etkisi

alkolAlkol karaciğerde atılan bir maddedir. Sadece psikiyatri ilaçları için değil, kullanılan diğer tıbbi ilaçların % 95 ‘den daha fazlası karaciğerde atılır.

Çok düşük bir oranda böbrek, ter, solunumla verilen hava ile de ilaçlar dışarı atılır. Alkol karaciğer üzerine yük bindiren bir maddedir.

Yazının Devamı

Oyun ve Oyun Terapisi

oyun terapisiOyun; çocukların bilişsel ve sosyal becerilerinin gelişmesine çok önemli katkılar sağlayan, şimdiki ve gelecekteki ilişkilerini etkileyen doğal bir deneyimdir.

Oyun, çocuk için kendini, diğerlerini, hayatı ve ilişkileri keşfetme, ifade etme yeridir. Oyun, çocuğun duyguları ifade etme ve kendini tatmin etme fırsatıdır.

Yazının Devamı

Ödül ve Ceza

Ödül ve Ceza

Ödül, beklenilen, ortaya çıkması, sürdürülmesi istenilen davranışların pekiştirilmesine yönelik yapılan bir uygulamayken, ceza ise, ortadan kaldırılması istenen davranışlara yöneliktir bir uygulamadır.

Ödül, kişinin onaylanan ve kabul gören bir davranışından dolayı haz duyması için verilen her tür pekiştireci kapsar.

Yazının Devamı

Çocuğum Ne Kadar Zeki?

cocuk-zekasiİtiraf edelim ya da etmeyelim tüm ebeveynlerin merak konusu olan bu sorunun cevabı acaba şu şekilde olabilir mi? Çocuğa, “sana bir soru sormak istiyorum” dediğimizde, çocuğun tepkisi:

“Hadi, hadi, sor, sorsana, sor lütfen…” gibisinden oluyorsa, çocuğun entelektüel açıdan ilgili ve zeki bir çocuk olması muhtemeldir diyebiliriz.

Yazının Devamı

Yalnızlık...

yalnizlik

Yalnızlık sadece kişilerarası etkileşimin kesildiği ve kişinin izole kaldığı bir durum değil, anlamlı sosyal ilişkilerin yokluğundan kaynaklanan bir tür üzüntü duygusudur.

Ne Ölçüde Yalnızız?

Yazının Devamı

Yeni Zehir Bonzai !

bonzai

Diğer bütün uyuşturucu maddelerde olduğu gibi bonzai de psikolojik ve fiziksel bağımlılık yapıcı özelliğe sahip etkili bir uyuşturucudur. Kişi artan dozlarda ve artan sıklıkta kullanmak istemekte ve uyuşturucu etkisiyle o andaki zararlı etkilerini tam olarak hatırlamadığı için kullanmaya devam etmektedir.

Yazının Devamı

Alkolün Psikiyatrik İlaçlara Etkisi

alkol

En iyi ihtimalle kullanılan diğer ilaçlarda karaciğere ayrı bir yük getirir. Psikiyatrik ilaçlarla beraber alkol kullanımı sonuçlarına gelince, kullanılan ilaç türüne göre etki değişir. Genel olarak antidepresan ilaçlar ile birlikte kullanılan alkol vücutdan atılım hızı yavaşlayacağı için çabuk sarhoş olmaya neden olur.

Duygudurum düzenleyici olarak kullanılan ilaçlar ile birlikte alkol kullanılması bu ilaçların kanda toksik (zehirli) seviyelere varmasına neden olur. Alkol ile birlikte benzodiazepin (Nervium, diazem, xanax, ativan v.b.) ilaçların kullanılması ise kişide ağır bilinç bulanıklığı ve komaya varana kadar hatta solunum problemi gibi zararlı etkileşim halleri ortaya çıkarır.

Çünkü gerek alkol gerek benzodiazepin merkezi sinir sistemi üzerinde aynı yolla sakinleştirici etki yaptıkları için birlikte kullanılmaları sinerjik etkiye, buna bağlı olarak da koma ve solunum problemine neden olur. Bu nedenlerden dolayı alkol ile psikiyatrik ilaçların birlikte kullanılması genel olarak önerilmez.

Ancak sadece antidepresan kullanımında (başka tıbbi problem yok ise) hastalar sosyal ortamlarda, 1 (bir) standart içki düzeyinde (bir küçük bira yada bir kadeh şarap v.b) alkol alabilirler. En sık yapılan yanlışlardan biri akşam alkol kullanılacağı düşünülerek o gün ki tedavinin atlanması davranışıdır. Bu durum psikiyatrik hastalık tedavisine zarar verdiği gibi kişinin vücudunda daha önceki kullanılan ilacın bir kısmı kanda bulunduğu için kişiyi alkol ile ilaç etkileşiminde kurtarmaz. Alkol bağımlılarının, alkol kullanımı ile ilgili soru ve sorunlarının cevabı konu ile ilgili yazılarda bulunmaktadır.