Stres ve Stres Yönetimi

stressÇağdaş yaşamda birçok etkenin neden olduğu yoğun stres, bireylerin işlevselliğini bozmakta ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Stres yönetiminde; kişinin kendisine, olaylara ve geleceğe bakış açısı önemli olmaktadır. Olumsuz düşünceler, değerlendirmeler ve atıflar aynı zamanda olumsuz duygulara ve uyum bozucu davranışlara yol açar.

Yazının Devamı

Patalojik Kıskançlık

kiskanclikDuygusal ilişkilerde her iki kişiyi de yorar ve ilişki katlanılmaz bir hal alabilir. Şiddet en büyük risktir. Çoğu evlilik bu yüzden boşanma ile sonuçlanır. Tarih kadar eski ve tüm insanların yaşamlarının bir ya da birkaç evresinde deneyimledikleri kıskançlık evrensel bir duygudur.

Yazının Devamı

Laboratuvarda Neler Var?


psikoloji-laboratuvarı
Projektif Testler, Gelişim Değerlendirmeleri, Kişilik Testleri Ve Envanterleri, Nöropsikolojik Değerlendirme İçin Test Ve Bataryalar, Zeka Testleri

İnceleyin

Akran Zorbalığı!

akran-zorbaligiAkran zorbalığı, birtakım öğrencilerin, kendilerinden daha güçsüz gördükleri öğrencileri, sürekli ve kasıtlı şekilde taciz etmesiyle sürüp giden ve taciz edilenin/kurbanın kendisini koruyamayacak halde olduğu bir saldırganlık türü şeklinde tanımlanabilir.

Saldırganlık türlerinden biri olan zorbalık ise, eğitim sistemi içinde ve okullarda akran zorbalığı biçiminde karşımıza çıkmaktadır.

Yazının Devamı

Alkolün Psikiyatrik İlaçlara Etkisi

alkolAlkol karaciğerde atılan bir maddedir. Sadece psikiyatri ilaçları için değil, kullanılan diğer tıbbi ilaçların % 95 ‘den daha fazlası karaciğerde atılır.

Çok düşük bir oranda böbrek, ter, solunumla verilen hava ile de ilaçlar dışarı atılır. Alkol karaciğer üzerine yük bindiren bir maddedir.

Yazının Devamı

Oyun ve Oyun Terapisi

oyun terapisiOyun; çocukların bilişsel ve sosyal becerilerinin gelişmesine çok önemli katkılar sağlayan, şimdiki ve gelecekteki ilişkilerini etkileyen doğal bir deneyimdir.

Oyun, çocuk için kendini, diğerlerini, hayatı ve ilişkileri keşfetme, ifade etme yeridir. Oyun, çocuğun duyguları ifade etme ve kendini tatmin etme fırsatıdır.

Yazının Devamı

Ödül ve Ceza

Ödül ve Ceza

Ödül, beklenilen, ortaya çıkması, sürdürülmesi istenilen davranışların pekiştirilmesine yönelik yapılan bir uygulamayken, ceza ise, ortadan kaldırılması istenen davranışlara yöneliktir bir uygulamadır.

Ödül, kişinin onaylanan ve kabul gören bir davranışından dolayı haz duyması için verilen her tür pekiştireci kapsar.

Yazının Devamı

Çocuğum Ne Kadar Zeki?

cocuk-zekasiİtiraf edelim ya da etmeyelim tüm ebeveynlerin merak konusu olan bu sorunun cevabı acaba şu şekilde olabilir mi? Çocuğa, “sana bir soru sormak istiyorum” dediğimizde, çocuğun tepkisi:

“Hadi, hadi, sor, sorsana, sor lütfen…” gibisinden oluyorsa, çocuğun entelektüel açıdan ilgili ve zeki bir çocuk olması muhtemeldir diyebiliriz.

Yazının Devamı

Yalnızlık...

yalnizlik

Yalnızlık sadece kişilerarası etkileşimin kesildiği ve kişinin izole kaldığı bir durum değil, anlamlı sosyal ilişkilerin yokluğundan kaynaklanan bir tür üzüntü duygusudur.

Ne Ölçüde Yalnızız?

Yazının Devamı

Yeni Zehir Bonzai !

bonzai

Diğer bütün uyuşturucu maddelerde olduğu gibi bonzai de psikolojik ve fiziksel bağımlılık yapıcı özelliğe sahip etkili bir uyuşturucudur. Kişi artan dozlarda ve artan sıklıkta kullanmak istemekte ve uyuşturucu etkisiyle o andaki zararlı etkilerini tam olarak hatırlamadığı için kullanmaya devam etmektedir.

Yazının Devamı

Patalojik Kıskançlık

kiskanclikSevilen ve değer verilen birini ya da bir şeyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel bileşenlerinden biridir. Kaybetmekten korkulan şey kimi zaman sosyal veya ekonomik statü olabileceği gibi kimi zaman sevilen bir kişi de olabilir. Başka bir biçimi ile kişi kendinden daha fazlasına sahip olduğunu düşündüğü kişiyi kıskanır.

Bazen bu duygu kişiyi motive edip daha iyisi olmaya yöneltse de kabul edilebilir düzeyde olmayan kıskançlık her zaman zarar verir. Kaybetme korkusu kişide özgüven kaybı ve yetersizlik duygularına neden olabilir. Özellikle duygusal ilişkilerde, bazıları için sevginin bir göstergesi ve ölçütü gibi düşünülen, hatta makul biçimleri ile pek çok kültürde ve ilişki içinde hoş görülebilen kıskançlık, kişide sahip olduğunu elinde tutma ve koruma isteği ile rakip gibi gördüğü kişilere yönelik bir tehdit algısı oluştuğunda ve kişi bu korku ile mantık dışı saplantılar geliştirip, tepkiler vermeye başladığında patolojik bir duruma dönüşmüş demektir.

Patolojik kıskançlık yaşayan kişi, duygusal ilişkide olduğu partnerinin sürekli olarak kendini aldattığını düşünmek, onu çeşitli biçimlerde takip etmek, gözetlemeye almak, sorular sormak, sıkıştırmak, yasaklar ve engeller koymak, kontrol altında tutmaya çalışmak gibi saplantılı davranışlar sergileyebilir.

Söz konusu bu durum, ilişki içindeki her iki kişiyi de yorar ve ilişki katlanılmaz bir hal alabilir. Tartışma ve kavgalar arttığı gibi düşmanlık hissi ve şiddet en büyük risk ve zarar olacaktır. Çoğu evlilik bu yüzden boşanma ile sonuçlanır. Hatta iş bu noktada da bitmez. Kişi aldatıldığına dair öyle büyük bir inanç içinde olabilir ki, gerçeği gösteren kanıtlar ya da mantıklı açıklamalar bile bu inancı değiştiremez. Bu yüzden ayrıldığı sevgilisi ya da boşandığı eşini gerçekçi olmayan şüphelerinin yarattığı tehdidi yok etmek için takip etmeyi sürdürür. Tehdit, şiddet gibi hastalıklı davranış ve eylemlere de devam eder.

Bu davranışlar, kişinin değersizlik ve yetersizlik duygularını kontrol etme ve kıskançlığın yarattığı duygu ile baş edebilme çabalarıdır. Ancak kıskançlığın temel nedeni kişinin kendisinde saklıdır. Ne yazık ki, kişi bunu fark edemez ve kıskançlığının sebebini kendisinden öte karşısındakinde görmeyi sürdürür. Sorunu daha da çok zorlaştıran bu durum için, patolojik kıskançlık sergileyen kişinin mutlaka profesyonel bir destek alması önerilir.

Yasemin KULAÇ
Klinik Psikolog