Alkol Bağımlılığı - Forum Sitesi

Internette ALKOL - Forum Sitesi

“Ben alkol bağımlısı değilim, sadece alkol içmeyi seviyorum.”

Bir meslektaşım geçenlerde benim alkolle ilgili sorunum olduğunu düşündüğünü söyledi. Ben aynı fikirde değilim.

Online olarak ya da internetten alkol tarama testi yaptım alkol bağımlısı olduğum çıktı. İnanmıyorum. Ben içme ihtiyacı duymuyorum istersem içmem. Alkol bağımlısı değilim. Doğal olarak ertesi gün yapacak önemli bir şey yoksa ya da o gece yapacak önemli bir şey yoksa tabiî ki içerim. İçmeyince bir sorunum olmuyor. Yoksunluk çekmiyorum. Hiçbir belirti yok içmesem de olur. Sadece içki içmeyi seviyorum. Ben bağımlı değilim ama alkolik miyim?

29 yaşındayım oldukça yakışıklı bir erkek sayılırım yemeklerime çok dikkat ederim, spor yaparım.12 yıldır alkol alıyorum ve bira tercihimdir. Son 9 yıldır haftanın 5 günü alkol alıyorum. Yarım şişe votkaya kadar alkol alıyorum kendime göre. 7 yıl öncesine döndüğümde o zamanlar acaba alkolle ilgili bir problemim var mı diye düşünmüştüm. Midem bulanıp çıkardıktan sonra yatakta 2 gün yattım. Yatakta yatarken ‘’ne kötü bugün bira içemeyeceğim’’ dediğimi hatırlıyorum. Sonraki üç yıl televizyonun önünde otururken bilgisayarda gezinirken uykudan önce 3-4 şişe bira içiyordum. Başka bir sebepten dolayı doktora gittiğimde alkol kullandığımdan söz ettim. O da “sabahları süt içiyorsam, bunun faydalı olduğunu” söyledi. 4 yıl önce şu andaki kız arkadaşımla tanıştım, ilk 2 yıl çok iyi geçti. Ancak onun kız kardeşinin düğününde çok fazla içtiğim için oteldeki odayı bulamadım. Bundan sonra kız arkadaşım bana alkol almamın onun için problem olduğunu söyledi çünkü düğünde meydana gelen olaydan hoşlanmamıştı.

Ondan sora içki miktarını azaltmaya çalıştım. 6 ay önce sağ kaburgamın 2-3 santim aşağısında bir ağrı hissettim. Ancak alkolden olabileceğinden şüphelenmedim. Şu aralar 2 aydır benim ve kız arkadaşım arası iyice kötüleşti. Çünkü alkol aldıktan sonra tatsız ve saldırgan bir kişiliğe bürünüyormuşum (!). Kişiliğim tamamen farklılaşıyormuş (!). Buna artık tahammül edemediğini söyledi. Alkol almamı iyice azaltmamı önerdi. Onun bu tavrına karşılık bende ona ‘’tamamen alkol almayı bırakabilirim’’ dedim. 1 ay boyunca hiç içmedim. Sonra başka birinin düğününde gece boyunca 2 tane bira içtim. Bu aramızda problem yaratmadı. Ağrıdan dolayı tekrar doktora gittim, ultrason çekildi ve karaciğerimde yağlanma bulundu. Doktor bunun alkolden olmayabileceğini söylese de benim alkolle bir problemim olduğunu düşünüyorum. Çünkü niye doktora inanmadığımı sorarsanız, Hatırladığım kadarıyla alkole iş stresinden kurtulmak ve yalnızlığımla baş etmek için başladığımı hatırlıyorum. Vardiyalı bir sistemde çalışıyordum. Eve geldiğimde kız arkadaşım uyuyor olurdu. Günün yorgunluğunu kafamdan atmak için alkol aldım ve birden rahatlamaya başladığımı fark ettim. Biraz gazete veya kitap okurdum yarım saat sonrada uyurdum , içkiye böyle başladım. Evet bıraktım. İşteki problemler gene aynı. Alkol almam sadece beni biraz rahatlatıyordu. Ama sabah kalktığımda problem, problem olmaya devam ediyordu. Şu anda ayığım. Ama hala böylemi kalacağım bilmiyorum. Karaciğerimin yağlanması beni korkutuyor. Bunun erken bir uyarı olduğunu düşünüyorum. Alkol almamak, bu durumda olmak bana iyi geliyor.

MAY- Cevap

Tam zamanında durmuşsun, kız arkadaşının tavrı da sana sinyal olmuş, bunu iyi değerlendirmişsin.

FISH-Cevap

Kararlılığının sürmesini dilerim.

MONEY-Cevap

Senin bir alkol bağımlısı olduğunu düşünmüyorum. Ancak depresyonunu tedavi etmek için alkol kullanıyor olabilirsin. Sana bir önerim ruh sağlığı uzmanından yardım alıp konuşmalısın.

SEA-Cevap

Benimde doktorum karaciğer yağlanmam olduğunu söylemişti, ancak ben dinlemedim. Sağlığım gittikçe bozuldu ve fiziksel bağımlılığım arttı. Şu anda 40 yaşındayım, bağımlılıkla ilgili ilk sinyalleri 30’lu yaşların başında almıştım. Sen dikkatli ol ve vücudunun sana gönderdiği sinyalleri dinle.

İnternette ALKOL - Forum Sitesi

Kendimin ya da başkasının alkol sorunu olup olmadığını nasıl anlarım?

SOIL-Cevap

Şüphelenmeye başladıysan, Alkol içme davranışını sorguluyorsan,

Alkol içtiğinde sosyal ilişkilerinde yakın ilişkilerinde problemler ortaya çıkıyorsa bu konu üzerinde düşünmelisin. Aileden birine danışabilirsin, bu konuda uzman olan birisine danışabilirsin.

Aşağıdaki 4 soru size ya da sevdiğiniz kişinin alkol içmeyle ilgili problemi olup olmadığını öğrenmekte yardımcı olabilir.

- Hiç alkol almayı azaltman gerektiğini hissettin mi?

- Arkadaşların ve yakınların alkol alma davranışını eleştiriyorlar mı?

- Alkol içme davranışınla ilgili kendini kötü ve suçlu hissettiğin oldu mu?

- Akşamdan kalma etkilerini kaldırmak için hiç sabahleyin erkenden içtiğin oldu mu?

Tek bir “EVET” bile alkol alma davranışında problem olduğunu gösterebilir. Eğer sen ya da bir başkasının bu konuda bir probleminin olduğunu düşünüyorsan bu konuda bir uzmana danışman iyi olur.