Alkol Bağımlısı Kişiye Yardım ?

ALKOL BAĞIMLISI KİŞİ YARDIM ALMAK İSTEMİYOR NE YAPMALI?

Bu bir meydan okuma olabilir. Ancak trafik kazası sonucu veya başka sebepten kişiye mahkeme tarafından zorunlu tedavi verdiyse zorunlu tedavi olması gerekir diğer durumlar da zorunlu değildir. Bazı insanlar dibe vurmadan yardım istemezler.

Alkol bağımlılığı tedavisinde uzmanlaşmış kişiler “Alkol Bağımlısını” tedaviye ikna etmek için bazı aşamaların olduğunu söylemektedirler.

1- Sorun var üzerini kapatma: Bazen aile üyeleri, alkol alan kişilerin alkol aldıktan sonra yaptıklarına bir bahane bulurlar, bunun bırakılması geriyor. Alkol alma davranışının üzerini örtermiş gibi yapmaktan vazgeçilmesi gerekiyor.

2- Müdahale: Kişi ayık olduğu zaman her iki tarafta sakin kalabileceği bir durumda özel bir konuşma yapmak ve alkolle ilgili bir problemi olduğunu o kişiye söylemek.

3- Açık olun: Eğer o kişinin alkol almasından endişeleniyorsanız bunu ona açıkça söyleyin. Alkol aldığında karşılaştığı problemleri açıkça belirtin. Yaşadığı son olayları örnek gösterin.

4- Yardım alın: Nerede tedavi edilebilir, kimler tedavi edebilir, neyle tedavi edilir, bu konuda araştırma yapıp bilgi toplayın.

Arkadaşlarınıza haber verin. Yardım almakta direniyorsa arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Eski bağımlılar ya da hala tedavisi süren bağımlılar daha az yargılayıcı oldukları için bu kişi ye yardımca olabilirler. Bağımlı yardım almayı reddetse de bundan vazgeçmeyin sık aralıklarla kişiyi ikna etme çabanız devam etsin. Destek alın. Eğer kişi tedavi olmayı kabul etmiyorsa. Siz kendiniz için destek alabilirsiniz.