İnternette Kumar - Forum Sitesi

INTERNETTE FORUM- KUMAR

Eşim kumar oynuyor. Ve kendini durduramıyor. Onu çok seviyorum. Ancak çok mutsuzum ne yapmalıyım?

Eşim onu tanıdığımdan beri yani en az 10 yıldır kumar oynamaktadır. Birlikteliğimizin bunu benden sakladı. Aylarca oynamadığı oldu ve bir daha asla oynamayacağını söyledi. Şu anda 4 yıldır evliyiz. Durumumuz eskisinde de beter. Elimizde avucumuzda hiçbir şey kalmadı her şeyimizi kaybetti. Ve belki tekrar para kazanır diye borç bulup yasa dışı yollardan kumar oynamaya devam etmekte. Ailem durumu biliyor ancak yardım etmekten yana bir tavırları yok. Onun babası da kısıtlı bir yardım yapabileceğini söylüyor. Şu anda köşeye kıstırılmış gibi hissetmekteyim eşim kumar oynamadığı zamanlarda dünyanın en nazik insanıdır. Onu seviyorum. Ama artık bu duruma da katlanacak gibi değilim. Bu durumda ne yapmalıyım? Ciddi bir tavsiyeniz yoksa cevap vermeyin.

Melly B. Cevabı

Şu anda durumunun ne kadar ciddi olduğunun farkına varmış durumdasın ve bu duruma karşı verilecek hiçbir cevap seni tatmin etmeye bilir. Öncelikle, Evet!! Kumar oynamak ciddi bir hastalıktır. Ama bu ilk önceliğin bu değilmiş gibi gözüküyor. Anladığım kadarıyla para yardımı arıyorsun. Bu yardımı istiyor olmuş olman yanlış veya bencillik değildir. Öncelikli olarak doğruyu istiyorsun doğruyu yapıyorsun. Öncelikle kendi ve kocanın mali hesaplarını ayırman gerekiyor. Yapar mısın? Yapmaz mısın? Bu sana kalmış. Ama onu evden uzaklaştırmakla başlaya bilirsin. Sonraki adım bütün olan biteni kendi içinde saklama, ailesine durumu açıkla en azından babasına. Kayın pederinin evinde oturduğunuza göre kayın pederinin mali durumu iyi gözükmekte, belki torunlarına yardım edebilir. Bu çok kısa bir cevap oldu ama alabildiğin kadar yardım istemeye çalış belki böylelikle herkes durumunu bilince seçeneklerin daha çok artabilir.

Anny. Cevabı

İnşallah bunun altından kalkarsın durumun bir kabus gibi bende aynı sebeplerden kocamdan ayrıldım. Gene de “kocama döner miyim” diye kafamın kenarında bir düşünce var. Ancak oynamayacağına dair defalarca verdiği sözleri yerine getireceğine inanamıyorum. Belki bir eşinle coğrafi değişiklik yapmak onu biraz yatıştırır. Belki beraber oturup bu konuda nasıl yardım alacağınızı düşünebilirsiniz.

CPP. Cevabı

Bilgisayarda kumar oynuyorsa bilgisayarını al. Gerçek kişilerle kumar oynuyorsa polise haber verebilirsin.

M.M Cevabı

Eğer eşim %90 a yakın kumar oynamak istiyorsa bunun için yapabileceğin hiçbir şey yok. Bu patolojik davranışını durdurmak istemiyorsa yapabilecek bir şeyin yok. Bu gibi durumlarda, bazı kişiler kuyunun dibine battıktan sonra değişmek için bir motivasyon geliştirirler. Görüldüğü gibi senin durumunda da bu noktaya yaklaşmış gibi…

Ailen bu durumu biliyor mu yoksa sen onlara sadece şöyle bir söz mü ettin?

AIDA Cevabı

Kumar oynamak bilinen diğer hastalıklara benzemez. Bu bir dürtü kontrol bozukluğudur. Ve kendini kontrol edememekle ilgilidir. Veya sorumluluk almak istememekle ilgilidir. Bu hastalığa yakalananlar. Genellikle asla bir daha bunu yapmayacaklarını söylerler. Ancak bu davranışlarından çok zor vazgeçerler. Bu insanlar senin neden ayrıldığını anlamak istemiyorsa bunu bir kumar bağımlılığına daha da anlatmak oldukça güçtür.

E.e Cevabı

Kocan hasta bu konuda profesyonellerden yardım almalısın.


İNTERNETTE KUMAR – FORUM SİTESİ

Annalisa Barbieri

Oğlum kumar bağımlısı, 25 yaşında bir oğlum var. Ancak depresyonda olduğunu düşünüyorum çünkü yaptığı işi değersiz buluyor. Kardeşi okumaya devam etti ve daha iyi bir işi var. Bizde ailecek eğitimli insanlarız. Kendini bizim yanımızda yetersiz hissediyor. Oyun oynanan gişelere gidiyor. Şu anda bizimle yaşıyor. Babası dışarıdan borç almasın diye borç olarak ona para veriyor. O da işyerinden aylığını aldığında babasına geri ödüyor. Bu bağımlılığından hiç hoşnut değil ancak doktora gitmeyi reddediyor. Çünkü doktorun anlamayacağını ve yardım edemeyeceğini düşünüyor. Oğlumla aram hiçbir zaman çok iyi olmadı. Ona yeterli ilgiyi ve sevgiyi verdim ama reaksiyonları karşısında ne yapacağımı bilmiyorum. Ona ne zaman bir şey önersem bunu patronluk taslamak olarak algılar. Ve bütün önerilerime kapalıdır. Ne yapmalıyım?

Cevap

Mektubunuzu 3 danışmana gösterdik. Çocuğunuz için yardım almanızı takdir ediyorum. Ancak bir kumar oynayan kişi için kendi ailesinden yardım almak ona zor gelir. Eğer bir danışmana gitmeyi ikna edebilirseniz bu onun için iyi olacaktır.

Cevap

Oğlunuzun durumunda anladığım kadarıyla kendinden hoşnut değil eğer çok para kazanırsa kendine güveneceğinin geleceğini düşünüyor. Kumar oynama davranışı diğer bağımlılıklardan farklıdır. Çünkü işin içinde para ve paranın sağlayacakları vardır. Oğlunuzun durumu buna beziyor. Eğer parası olursa onun kendini daha havalı birisi haline getireceğini düşünüyor. Çünkü kendinde bunların olmadığını düşünmekte, Bu konuda uzman birinden yardım almanızı öneririm.