İnternette Madde - Forum Sitesi

İnternette MADDE – Forum Sitesi

MAY-MAY

Madde kullandığımı aileme nasıl söylemeliyim?

Ne yapacağımı bilemiyorum sadece yardım almak istiyorum ama bunu nasıl isteyeceğimi bilemiyorum. İyileşmek için nereden başlayacağımı bilemiyorum. 2-3 yıldır madde kullanıyorum. Bunun yanlış olduğunu biliyorum. Ancak şu anda umutsu değilim. Nereden başlayabilirim. Herhangi bir öneriniz var mı?

Hala okula devam ediyorum bazı hocalarım benim çok mutsuz olduğumu düşünüyorlar. Başkalarıyla etkileşimim yok bunun farkındalar. Annem ve babama söylememi tavsiye ediyorlar. Madde kullandığımı kendime zarar verdiğimi anlatmaktan korkuyorum, ancak ölmekten de korkuyorum. Açık sözlü olmayı istiyorum ama söylemekten de çekiniyorum. Ancak annem ve babamın bu durumla yüzleşmelerini istemiyorum. Onlara ne demeliyim?

Farklı olduğumu biliyorum ama bu durumu nasıl değiştireceğimi bilmiyorum ne yapmalıyım?

BAMBAM cevap:

Bende amfetamine - uyarıcılara bağımlıydım. Onların, anne-baba, yüzündeki hayal kırıklığını görmemek için uzun süre söylemedim. Ancak onlara bir şans tanı, kendine bir şans tanı bence kullandığını duyunca delirmek ya da hayal kırıklığına uğramak yerine sana anlayışlı davrana bilirler…

Ben her zaman buradayım benimle her zaman konuşabilirsin.

FT cevap

Şöyle başla ‘’anne baba benim bir sorunum var ve yardıma ihtiyacım var”. Bu konuda çok ciddiyim, bir anne olarak söylüyorum çünkü benim de çocuklarım zamanında madde kullanmışlardı. Keşke bana bununla tek başlarına mücadele ettikleri sıralarda söyleselerdi, onların yanında yer alırdım. İnan bana annen baban bunu daha sonra duyduklarında daha çok acı çekecekler çünkü belki de sen öldükten sonra haberleri olacak. Sen önce kendinle yüzleş., sonra bir arkadaştan veya danışmandan onlara nasıl yaklaşman gerektiğiyle ilgili yardım alabilirsin. Belki onlar senin yerine onlarla konuşurlar. Evet.!!” buzları kırıp” konuşmayı dene.

CAMEL cevap

Merhaba. Bence ailen senin bir sorunun olduğunu biliyor ancak “ne olduğunu” bilmiyor. Öğrendikleri zaman bu mutsuzluğunun sebebini biliyor olmak onları mutlu edecektir. Çok kısa bir zamanda onlardan yardım iste.

ALIEN cevabı

Bende çok kısa bir süre önce oğlumun madde kullandığını öğrendim ve şok oldum. Bunu başkalarından duymak yerine çocuğumdan duymayı tercih ederdim. Bunu kendisinden duymayı çok isterdim. Ancak tedavi için henüz hazır değil biliyorum. Ama sen okuldaki danışmanınla konuşup ailenle nasıl konuşman gerektiği hakkında bilgi alırsın. Sen iyileşmek için bir adım attın umarım bende bir gün oğlumdan “bana yardım edin” isteğiyle bir telefon alırım.