Uzman Psikolog Necla Ayhan Kayır

Uzm.Klinik Psik.Necla Ayhan KayırNecla AYHAN KAYIR, 1952 Ankara doğumludur. TED Ankara Koleji mezuniyetinden sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji bölümünden 1978 yılında mezun olmuştur. 1978-1983 yılları arası GÜLHANE Askeri Tıp Akademisi Psikiyatri Kliniğinde çalışmıştır.

1985-2002 yıllarında İstanbul-BAKIRKÖY Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlıları Teşhis ve Tedavi Merkezi) birimde ve Adli Psikiyatri Servisinde görev almıştır.

2002-2005 yıllarında Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün"Umut Evi Çocuk ve Gençlik Merkezinde ve "Sokak Çocukları Projesinde" çalışmış ve 2005 yılında emekli olmuştur.

2010 yılına kadar MVM-Psikoteknik Merkezinde çalışmıştır. Aynı süre içinde, Almanya-Bielefeld kenti "BETHEL Vakfının" "Alman Dezavantajlı Çocuklar Projesi" Antalya ayağında danışman psikolog olarak görev almıştır.

2010 yılında "Özel Terapi Tıp Merkezinde" çalışmaya başlamıştır. 2012 Ağustos ayı itibariyle "Lara Terapi"de çalışma yaşamına devam etmektedir.

EĞİTİMLERİ - ÇALIŞMA ve İLGİ ALANLARI

  • Almanya- Uberlingen " MORENO Enstitüsü" den "PSİKODRAMA" eğitmenliği diploması.
  • Grup ve Bireysel psikoterapiler eğitimi.
  • BDT (Bilişsel-Davranışçı Terapi) eğitimi

Sağlık Bakanlığı BAKIRKÖY Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi "Hizmet içi Eğitim" çalışmaları çerçevesinde psikologlara psikometrik testler ve grup ve/ bireysel psikoterapiler eğitimi vermek ve süpervizyonlarını yapmak.

Aynı hastanede EDAM (Evlilik Danışma Merkezi) kuruluşunda yer almak ve bu birimde poliklinik çalışmalarını yürütmek.

Ayrıca, AMATEM birimi çalışmalarından "Madde Bağımlılığını Önleme" projesi kapsamında, İstanbul'un çeşitli okullarında eğitim vermek. Antalya'da da benzer çalışmayı sürdürmek.

1989 yılında UNDCP (Birleşmiş Milletler Uluslar arası Uyuşturucu Kontrol Programı) bursu ile İngiltere-Portsmouth kenti "Highclere" ve "Alpha House" madde bağımlılığı rehabilitasyon merkezlerinde iki ay süre ile çalışmak.

Türk Psikologlar Derneği (TPD) "Travma Eğitim Grubu" çalışmaları ve eğitimlerine katılmak.

TPD bünyesinde 1999 Depreminde Gölcük, 2002 Afyon ve 2003 Bingöl depremlerinde psikolojik destek birimlerinde çalışmak.

TPD'nin 2003 yılı İngiliz Konsolosluğu ve HSBC Bankası bombalanması sonrası burada çalışan personellere verdiği psikolojik destek çalışmalarında yer almak.

TPD ve ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) nin ortaklaşa yürüttükleri BAKIRKÖY Kadın ve Çocuk Tutukevinde Psk. Ayla Dönmez'le "Genç Hükümlülerle" altı ay süren grup çalışması yürütmek.

ÇİKODED (Çocuk İstismardan Koruma ve Rehabilitasyon Derneği) eğitim ve çalışmalarına katılma. İstanbul'da üç cezaevinde genç hükümlülerle istismara yönelik araştırma yapmak.

Kadına yönelik şiddet – Ailede şiddette yönelik çalışmalar; MORÇATI Kadın Sığınma Vakfında gönüllü psikolog ve ANTALYA Kadın Danışma ve Dayanışma Derneğinde 1999 yılından itibaren gönüllü eğitimleri yapmak ve psikolog olarak kadınlara danışmanlık hizmeti vermek.

Üyesi olduğum DERNEKLER

  • Psikodrama ve Grup Psikoterapiler Derneği
  • TDP (Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi)
  • Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği
  • IWSA (Uluslar arası Kadın Dayanışma Derneği)